اخبار > بررسی الزامات اجرای برنامه ملی آینده‌نگاری با حضور خبرگان آینده‌نگاری کشور  چاپ        ارسال به دوست

بررسی الزامات اجرای برنامه ملی آینده‌نگاری با حضور خبرگان آینده‌نگاری کشور

در ابتدا دکتر مهدی الیاسی به ضرورت اجرای مطالعات آینده‌نگاری در دستگاه‌های اجرایی و مبتنی نمودن تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های مختلف کشور بر دورنگری و آینده‌اندیشی، اشاره نمود. وی به تشریح سیر تاریخی و فعالیت‌های انجام شده در گذشته اشاره کرد. مهدی الیاسی با بیان اینکه هم‌اکنون بستر قانونی جهت اجرای برنامه‌های آینده‌نگاری در کشور مهیا شده، از خبرگان این حوزه جهت همفکری و مشورت با دبیرخانه برنامه ملی آینده‌نگاری دعوت بعمل آورد.
در ادامه از سوی مجریان برنامه ملی آینده‌نگاری، به تشریح اقدامات انجام یافته در دبیرخانه برنامه ملی آینده‌نگاری و دستورالعمل‌های تدوین شده و نحوه اجرای طرح‌های ملی آینده‌نگاری پرداخته و فرآیند مشارکت دستگاه‌های اجرایی در انجام آینده‌نگاری را به تفصیل بیان شد.
در این نشست مشورتی هر یک از صاحب‌نظران با ارایه دیدگاه‌ها و نظرات تخصصی خود، ضمن حمایت از انجام برنامه ملی آینده‌نگاری، بر تشکیل یک مرکز ملی منسجم جهت پرداختن به مطالعات آینده‌نگاری در سطح کشور در ادامه این تلاش‌ها، تاکید کردند. خبرگان آینده‌نگاری کشور در این نشست مشورتی با ضروری دانستن شبکه‌سازی میان نهادهای تخصصی در حوزه آینده‌نگاری در سطح کشور، به استفاده از تجارب جهانی در انجام مطالعات آینده‌نگاری اشاره نموده و توجه به یکپارچگی انجام برنامه ملی آینده‌نگاری را در این راستا برشمردند. در پایان این نشست، صاحب‌نظران ضمن مهم دانستن توجه به بنیان‌های فلسفی مطالعات آینده، اتخاذ نگاه فرآیندی به برنامه ملی آینده‌نگاری و فرهنگ‌سازی و آموزش تفکر آینده‌نگر در سطح جامعه و دستگاه‌های اجرایی کشور، نکات ارزشمندی را جهت هرچه بهتر برگزار شدن برنامه ملی آینده‌نگاری مطرح نمودند.


٠٩:٥٢ - 1394/08/30    /    شماره : ١٠١٩٠    /    تعداد نمایش : ٢٠٨٧خروج