اخبار > نشست "معرفی برنامه ملی آینده‌نگاری" برگزار شد.  چاپ        ارسال به دوست

نشست "معرفی برنامه ملی آینده‌نگاری" برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر گواهی، رئیس انجمن آینده‌نگری ایران، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین در جلسه، به ضرورت اجرای برنامه ملی آینده‌نگاری و مشارکت در آن اشاره کردند. ایشان برخی مشکلات موجود در جامعه مانند مشکلات زیست‌محیطی و نیز وجود ناسازگاری‌های فراوان در برنامه‌های مختلف کشور را ناشی از نادیده گرفتن آینده‌نگاری در گذشته دانستند. دکتر گواهی در ادامه افزودند، اکنون در حوزه‌ی آینده‌پژوهی هر یک از ما جزیره‌های جدا از هم هستیم که نیاز است با همکاری یکدیگر این رشته را به عنوان یک دیسیپلین علمی در همه‌ی بخش‌ها جا بیاندازیم. ایشان در پایان همه مدعوین را به همکاری در برنامه ملی آینده‌نگاری دعوت نمودند.
در ادامه دکتر خیاطیان، مشاور معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به تشریح مسیرهای طی شده از سال ۱۳۹۳ تا امروز جهت پیشبرد برنامه ملی آینده‌نگاری پرداختند. ایشان بیان کردند در میان رویکردهای مختلفی که برای این برنامه وجود داشت، دبیرخانه تصمیم گرفت به جای تهیه سندهای راهبردی، به شناسایی چالش‌های اصلی کشور پرداخته و در آخر با حصول اجماع راه‌حل‌هایی ارائه نماید. سپس به معرفی حوزه‌های مختلف برنامه پرداخته و اشاره کردند برای هر یک از این حوزه‌ها کمیته‌های مدیریت طرح از طیف سیاست‌گذاران، فعالان کسب‌وکار و دانشگاهیان تشکیل شده است و مدیران طرح‌ها در حال برنامه‌ریزی برای برنامه‌های اجرایی هستند. ایشان در آخر زمینه اصلی نشست را جلب مشارکت و همکاری دانشجویان دکتری آینده‌پژوهی در مرحله پیش‌آینده‌نگری برنامه دانستند.
در آخر دکتر ناظمی، عضو هیئت علمی و مدیر گروه آینده‌اندیشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، چگونگی مشارکت حاضرین در برنامه ملی آینده‌نگاری را شرح دادند. ایشان بیان کردند بر اساس شواهد و مطالعات صورت گرفته، جامعه ایرانی یک جامعه کوتاه‌مدت‌نگر است. بر این اساس رویکرد حاکم بر برنامه ملی آینده‌نگاری بیشتر رویکردی اجتماعی خواهد بود و تغییر الگوهای فکری یکی از مهم‌ترین اهداف این برنامه در نظر گرفته شده است. در ادامه ایشان دبیرخانه برنامه ملی آینده‌نگاری را به عنوان یک شتاب‌دهنده معرفی نمودند و اشاره کردند با شبکه‌سازی مناسب طیف وسیعی از افراد می‌توانند در برنامه مشارکت داده شوند. دکتر ناظمی، راه‌اندازی استودیوهای آینده در شرکت‌های مختلف، برپایی نشست‌ها و همایش‌ها، برگزاری مسابقات مختلف، تهیه پایش‌نامه و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی را از جمله مهم‌ترین زمینه‌های همکاری با دبیرخانه دانستند و بیان کردند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی حمایت از این فعالیت‌ها را دارد. در پایان ایشان بر ضرورت شکل‌گیری جامعه‌ای حساس نسبت به آینده تاکید کردند.
انتقادات و پیشنهادات حاضرین در نشست
• علت طولانی شدن مرحله پیش‌آینده‌نگاری نرسیدن به اجماع شناخته و هدف از تشکیل نشست‌های این چنینی به منظور حصول اجماع دانسته شد.
• از نگاه حاضرین نیاز بود این جلسات زودتر تشکیل شوند.
• یکی از مهم‌تریم چالش‌های فعلی برنامه ملی آینده‌نگاری باورهای نادرست برخی فعالان در این حوزه است که به جای ایده‌پردازی، بیشتر به دنبال انجام پروژه‌های تعریف شده از سوی دبیرخانه برنامه ملی آینده‌نگاری هستند.
• در نظر گرفتن برنامه ملی آینده‌نگاری به عنوان یک فرصت بی‌بدیل برای رفع دلزدگی عمومی حاکم در جامعه نسبت به آینده.
• به عنوان یک پیشنهاد دبیرخانه می‌تواند برای اجرای هر طرح، فراخوانی اعلام کند و بعد از بررسی پروپوزال‌های دریافتی، اجرای آن را به افراد مختلف واگذار نماید تا به این شکل رقابت مفیدی میان فعالان حوزه آینده‌نگاری ایجاد شود.
• مسئولیت اصلی آینده‌نگاری بر عهده دولت نباشد و به عنوان یک مسئولیت تاریخی بر عهده تک‌تک فعالان این حوزه قرار گیرد.
• توجه ویژه به برنامه‌های رسانه‌ای و فراهم کردن محتوای آن‌ها.
• اهمیت درگیر نمودن تمام شهرستان‌های کشور در برنامه.
• توجه به تجاری‌سازی آینده‌نگاری و فروش آن به عنوان یک خدمت عمومی و یا یک کسب‌وکار خصوصی.
• اهمیت گونه‌شناسی مخاطبان جهت جلب مشارکت بیشتر و ایجاد کمیته مشارکت در هر طرح.
• پیشنهاد اجرای دلفی آنلاین در بستر شبکه اجتماعی تلگرام.


١٤:٣١ - 1395/10/11    /    شماره : ٢٠٧٥٨    /    تعداد نمایش : ١٥٢٩خروج