اخبار > حمایت برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری از جشنواره دانش‌آموزی ترویج علم  چاپ        ارسال به دوست

حمایت برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری از جشنواره دانش‌آموزی ترویج علم

بر مبنای نگاه خبرگان حوزه آینده‌نگاری، جامعه عمومی یکی از گسترده‌ترین و مهم‌ترین مخاطبان برنامه ملی آینده‌نگاری قلمداد می‌شود. از این رو، دبیرخانه برنامه ملی آینده‌نگاری قصد دارد در قالب برنامه‌ی "شهروند زمانه" به معرفی تغییرات آینده اقدام نماید تا از این طریق آگاهی و آمادگی لازم برای رویارویی با تغییرات در میان جامعه تقویت گردد و فرهنگ‌سازی مناسبی در خصوص ضرورت تفکر آینده‌نگر در تمام وجوه زندگی شکل گیرد. در این میان مسابقات و جوایز آینده می‌توانند یکی از ابزارهای تشویق‌کننده برای تفکر و مشارکت در خصوص ساخت آینده باشند. در این برنامه‌ها در خصوص ایده‌ها و تصاویر افراد در مورد آینده پرسش‌هایی طرح می‌شود و مشارکت‌‌کنندگان که اغلب از میان جوانان و کودکان هستند؛ با حضور در مسابقه از تفکر در مورد آینده برخوردار خواهند شد. به این جهت دبیرخانه برنامه ملی آینده‌نگاری نگاه ویژه‌ای به این برنامه‌ها دارد.
با توجه به رویکردهای انجمن ترویج علم ایران، این انجمن به عنوان یکی از اصلی‌ترین همکاران دبیرخانه برنامه ملی آینده‌نگاری جهت نیل به اهداف برنامه "شهروند زمانه" در نظر گرفته شده است. انجمن در هر سال برنامه‌های مختلفی را برگزار می‌نماید که نمونه‌ای از آن در امسال برگزاری جشنواره‌ با موضوع "کم آبی در سرزمین ما ایران (حال و آینده)" است. از آن‌جا که کم‌آبی یکی از مهم‌ترین تغییرات آینده در ایران خواهد بود و می‌تواند چالش‌های اقتصادی و اجتماعی فراوانی در کشور ما پدید آورد، آماده نمودن جامعه برای مواجهه با آن بسیار پراهمیت است. بنابراین، دبیرخانه برنامه ملی آینده‌نگاری با توجه به هم‌پوشانی موضوع کلیدی این جشنواره و اهداف برنامه ملی آینده‌نگاری، در کنار سایر حامیان به حمایت از فعالیت‌های این جشنواره پرداخت. امید است با برپایی این جشنواره کودکان و نوجوانان آگاهی بیشتری نسبت به تغییرات زیست‌محیطی و پیامدهای آتی آن‌ها پیدا نمایند.
لازم به ذکر است، از ۱۲ هزار اثر ارسال شده به دبیرخانه این جشنواره، بیش از ۱۰ هزار اثر با موضوع کم آبی بوده ‌است. بیش از 20 داور به بررسی آثار پرداخته‌اند و در مراسم اختتامیه از صاحبان آثار برتر تقدیر به عمل خواهد آمد. مراسم اختتامیه این جشنواره در روز جمعه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۵ از ساعت ۱۴ الی ۱۸ در حسینیه ارشاد برگزار خواهد شد.


١٤:٤٣ - 1395/11/13    /    شماره : ٢١٢٨٤    /    تعداد نمایش : ٩٨٣خروج