اخبار > تشکیل نخستین جلسه کمیته مدیریت طرح برنامه ملی آینده‌نگاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  چاپ        ارسال به دوست

تشکیل نخستین جلسه کمیته مدیریت طرح برنامه ملی آینده‌نگاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

اولین جلسه کمیته مدیریت طرح در حوزه‌‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور اعضای دبیرخانه برنامه ملی آینده‌نگاری و برخی خبرگان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله دکتر خوانساری، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر پاکروان، رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت رایتل، دکتر راستی، عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر و نمایندگانی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت‌های همراه اول، شاتل و های‌وب برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر الیاسی به معرفی برنامه پرداختند. ایشان پس از بیان جنبه‌های مختلف آینده‌نگاری به رویکردهای اتخاذ شده از سوی دبیرخانه اشاره کردند و بعد از آن به ارائه توضیحاتی پیرامون کمیته‌های مدیریت طرح پرداختند. مدیر برنامه ملی آینده‌نگاری در ادامه بیان کردند در چینش اعضای کمیته مدیریت طرح تلاش شده است افرادی حضور داشته باشند که منطق آینده‌نگاری را باور دارند. همچنین توجه شده است که این افراد از دستگاه‌ها و نهادهای مختلف انتخاب شوند تا یک ترکیب سازمانی مناسب ایجاد گردد و الزامی مبنی بر حقوقی بودن این افراد نیز وجود نداشته است.
پس از آن، مهندس صبحی افشار، مدیر کمیته طرح فناوری اطلاعات و ارتباطات، اشاره کردند که در حال حاضر فعالین حوزه‌ی ICT در کشور ما بیشتر به صورت مستقل و جزیره‌ای عمل می‌کنند، در حالی که هم‌اندیشی و فعالیت به صورت جمعی می‌تواند بسیار مفیدتر باشد. ایشان در این زمینه به ارائه مثال‌هایی پرداختند و در ادامه آینده‌نگاری را به عنوان بستر مناسب برای رفع این مشکل معرفی نمودند. همچنین بیان کردند که امروزه برای انجام مطالعات به گزارش‌ها و منابع خارجی وابسته‌ایم، حال آن‌که بیشتر گزارش‌های جهانی منتشر شده در مورد کشور ما با اشکالاتی روبروست و علاج آن را تهیه‌ی گزارش‌های منسجم داخلی از طریق برنامه ملی آینده‌نگاری دانستند
در ادامه‌ی جلسه حاضرین دیدگاه‌های خود را در خصوص برنامه ملی آینده‌نگاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیان کردند و از سوی اعضای دبیرخانه‌ی برنامه به سوال‌ها و چالش‌های ذهنی آن‌ها پاسخ داده شد. همچنین "موضوع محوری" در این حوزه مورد بحث قرار گرفت و دو موضوع"فضای مجازی" و "تحول دیجیتال" از سوی خبرگان پیشنهاد شد. از نگاه متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات حاضر در جلسه، موضوع "اینترنت اشیا" به چند دلیل می‌تواند مورد توجه آینده‌نگاری باشد:
• بین رشته‌ای بودن موضوع و درگیر نمودن دستگاه‌های مختلف
• هماهنگی با مشکلات بومی ما نظیر بحران آب، مشکلات زیست‌محیطی و سایر معضلات اقلیمی
• زمان مناسب ورود به این موضوع به خاطر غالب نبودن آن در حوزه فناوری
• وجود امکان‌پذیری برای ورود کشور ما به دلیل هایتک نبودن این موضوع‌
• فعالیت‌های مناسب شرکت‌ها، پژوهشگاه‌ها و سایر نهادها در این موضوع طی چند سال اخیر
در پایان مقرر شد در جلسه آینده خروجی نهایی این طرح و میزان استقلال این برنامه از سایر سندهای آینده‌نگر موجود در کشور از سوی دبیرخانه معرفی گردد و همچنین در مورد بازیگران، مخاطبین و موضوع محوری آن تصمیم‌گیری شود.


١٦:٤٦ - 1395/11/18    /    شماره : ٢١٤١٠    /    تعداد نمایش : ١٠١٣خروج