اخبار > برگزاری نخستین جلسه از سلسله نشست‌های آینده‌پژوهی انرژی  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستین جلسه از سلسله نشست‌های آینده‌پژوهی انرژی

روز چهارشنبه مورخ ۱۰ خرداد ۹۶ نخستین جلسه از سلسله نشست‌های آینده‌پژوهی انرژی با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، فعالان بخش خصوصی، نمایندگان وزارت نفت، نیرو، اتاق بازرگانی، دانشجویان و دیگر علاقه مندان حوزه آینده‌پژوهی و انرژی در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر خیاطیان، مدیر برنامه ملی آینده‌نگاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توضیحاتی در خصوص برنامه ایراد فرمودند و سپس دکتر باقری مقدم، مدیر طرح آینده‌نگاری در حوزه انرژی، به اهداف و برنامه‌های دبیرخانه آینده نگاری انرژی اشاره کردند.
در ادامه جلسه دکتر عباس ملکی استاد برجسته سیاست‌گذاری انرژی دانشگاه صنعتی شریف پس از بیان مختصر مبانی آینده‌پژوهی و مثال‌هایی از فعالیت‌های شرکت‌های بزرگ نفتی و بنگاه‌های اقتصادی جهان در زمینه آینده‌پژوهی انرژی، به جایگاه ایران در حوزه انرژی و چالش‌های موجود و پیش روی بخش انرژی کشور اشاره نمودند. در نهایت ایشان اصلاح نظام مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران، بازنگری و تغییر تدریجی دراولویت‌های سرمایه گذاری طرح‌های توسعه‌ای و بهینه‌سازی، چاره‌اندیشی برای تولید مازاد گاز طبیعی و LPG در آینده را از جمله مهمترین اقدامات لازم جهت حل چالش‌های کلان بخش انرژی کشور برشمردند.
دکتر سید فرهنگ فصیحی دبیر کمیسیون تدوین و هماهنگی شورای عالی عتف از دیگر سخنرانان این جلسه بودند که به شرح و تفسیر دو سناریو مختلف مطرح شده توسط شورای جهانی انرژی در افق ۲۰۵۰ یکی بر مبنای دستیابی به پایداری محیط زیست از طریق اعمال سیاست‌ها و شیوه‌های هماهنگ بین‌المللی و دیگری بر مبنای عدالت انرژی و اولویت دهی به امکان دسترسی همه افراد به انرژی ارزان، پرداختند.
ادامه جلسه به پرسش و پاسخ اختصاص داده شد و در پایان توضیحاتی در خصوص برنامه‌های آینده سلسله نشست های آینده‌پژوهی انرژی ارائه گردید.


١١:٣٥ - 1396/03/13    /    شماره : ٢٤١١٣    /    تعداد نمایش : ١٠٤١خروج