اخبار > برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری گامی در راستای خلق جامعه دانشی  چاپ        ارسال به دوست

برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری گامی در راستای خلق جامعه دانشی

نخستین نشست شورای راهبردی برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری در حوزه خودرو روز یکشنبه مورخ 12 شهریور ماه 1396 و با حضور معاونین وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات و فعالین حوزه حمل‌ونقل کشور، توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نخستین هم‌اندیشی شورای راهبری برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری در صنعت خودرو، ضمن اشاره به مصوبه هیئت وزیران مبنی بر نقش معاونت علمی و فناوری به عنوان مجری برنامه ملی آینده نگاری علم و فناوری در کشور، هدف از این برنامه ملی را خلق گفتمان مشترک مبتنی بر علم و فناوری و توجه به فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌رو در حوزه‌های اولویت‌دار در کشور برای استفاده از ظرفیت‌های علم و فناوری در حل این چالش‌ها عنوان کرد.
وی، با اشاره به اینکه همگرایی فکری برای آینده کشور و به ویژه در صنعت خودرو امری ضروری است، افزود: در این نشست از تمام ذینفعان صنعت خودرو اعم از «فعالین در صنایع بزرگ»، «نوپا»، «نهادهای سیاستگذار»، «دانشگاه‌ها» و «نخبگان» این صنعت دعوت شده است تا با خلق گفتمان و توجه به آینده، همفکری و مدل ذهنی مشترک در تصمیم‌گیری‌های این حوزه داشته باشیم.
وی همچنین تصریح کرد: از طریق این برنامه، یک پلت‌فرم برای تفکر قبل از عمل ارائه خواهد شد. تفکری عمیق و بلندمدت در حوزه حمل و نقل.
وی ادامه داد: در این برنامه به دنبال تدوین برنامه‌های راهبردی و یا تدوین اسناد بالادستی در بخش‌های مختلف نیستیم. چرا که متولیان این بخش‌ها در کشور مشخص بوده و جایگاه معاونت علمی و فناوری نیز تسهیلگری و بسترسازی برای خلق اقتصاد دانش‌بنیان و شکل‌گیری فضایی برای اکوسیستم کارآفرینی فناورانه است.
معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: آینده‌نگاری در کشورهای توسعه یافته ابزاری برای فکر کردن است. در ایران نیز به دنبال همین نگاه و تفکر در برنامه ملی آینده‌نگاری هستیم.
الیاسی با بیان اینکه مطالعات روش‌شناسی و بومی‌سازی برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری از حدود دو سال پیش آغاز شده است، عنوان کرد: مسیر آینده‌نگاری رساندن جامعه به یک فکر روشن منتهی می‌شود. اگر به دنبال ایجاد اقتصاد فناوارنه هستیم باید مدل‌های فکری جامعه را تغییر دهیم.
معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری همچنین اظهار کرد: هدف از تشکیل شورای راهبری برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری در بخش حمل و نقل، مشارکت با ذینفعان فعال در این صنعت به منظور یافتن بهترین مسیر برای ایجاد آمادگی تغییر فکری در جامعه و بهره‎گیری از توانمندی کلیه بازیگران فعال در این برنامه است.

زیست‌بوم جدید حمل و نقل در راه است
در ادامه این نشست، منوچهر منطقی رییس شورای راهبردی برنامه ملی آینده‌نگاری در صنعت خودرو گفت: تحولات در حوزه حمل و نقل تا سال 2030 به اوج می رسد و استفاده از خودروهای «برقی»، «خودران» و «شبکه ای» دنیا را فرا خواهد گرفت.
وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده و تجربیات موجود در این صنعت، خودرو در دنیا یک زیست‌بوم جدید خواهد داشت که این زیست‌بوم جدید، زیرساخت‌ها، ابزارها و بسترهای متفاوتی از آنچه در دنیای فعلی وجود دارد نیاز خواهد داشت.
به گفته منطقی، باید ذینفعان بخش حمل و نقل در ایران این زیست‌بوم جدید و نیازهای آن را شناسایی کنند و با مزیت‌ها و ارزش افزوده آن آشنا شوند.
وی همچنین با اشاره به اینکه تاکنون صنعت خودروی کشور پیروی صنعت خودروی جهان بوده است، بیان کرد: باید به کمک برنامه آینده‌نگاری علم و فناوری در صنعت خودرو تلاش کنیم همپای دیگر کشورها در حوزه صنعت خودرو پیش رویم.
وی در ادامه تصریح کرد: کشورهایی که در ایجاد زیست‌بوم جدید خودرو حضور نداشته‌اند می توانند در این زیست‌بوم نقش‌آفرینی و همپای کشورهای توسعه یافته حرکت کنند. این موضوع در مورد ایران نیز صدق می کند.
منطقی شناسایی عمیق آینده را برای اجرایی شدن این برنامه ضروری دانست و استفاده از فرصت‌های موجود برای توسعه صنعت خودرو را بهترین راهکار اجرایی شدن این برنامه عنوان کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در این برنامه قصد داریم با استفاده از تجربیات و کمک‌های دانشمندان و نخبگان داخلی و خارجی بستری برای هوشمندی صنعت خودرو در کشور ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی، برگزاری دو فروم بین‌المللی در نیمه دوم امسال و در نهایت برگزاری سمپوزیوم، از جمله برنامه‌هایی است که برای ایجاد بسترهای مناسب اجرای برنامه آینده‌نگاری علم و فناوری در صنعت خودرو در نظر گرفته ایم.
منطقی الزامات اجرایی شدن این برنامه را در گرو «مشارکت گسترده همه ذی‌نفعان»، «وجود یک نگاه جامع و یکپارچه» و «تدوین مسیر اجماع و همگرایی در شورای راهبری برنامه آینده نگاری علم و فناوری در صنعت خودرو» دانست.

تحولات آینده فناوری اطلاعات و ارتباطات، پیشران توسعه در سایر بخش‌ها
نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در نخستین هم‌اندیشی شورای راهبری برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری در صنعت خودرو، گفت: درک روشنی از فضای ارتباطات دنیا به ما در شناسایی موضوعات مختلف و چالش‌های موجود کمک می‌کند.
وی افزود: در سالهای اخیر وارد نسل جدیدی از ارتباطات مخابراتی شده ایم که اثرات پیرامونی آن از تاثیرات اقتصادی و اجتماعی فراتر رفته و وارد حوزه‌های امنیتی شده است.
جهانگرد همچنین تصریح کرد: ایران کشوری در حال توسعه است که شکاف عمیق تکنولوژیک با کشورهای پیشرفته دنیا دارد. ایران بیشتر مصرف‌کننده تکنولوژی‌های وارداتی است. به همین دلیل انتخاب مسیر در این زمینه تحول عظیمی در کشور ایجاد می‌کند و از نظر حاکمیتی برای کشور اهمیت زیادی دارد.
وی، با انتقاد از این موضوع، ادامه داد: باید از نظر تکنولوژی به شرایطی برسیم که بتوانیم تسلط به چرخه حیات داخل سرزمینمان را بیشتر کنیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: در حال حاضر 800 هزار دانشجوی مقطع فوق لیسانس در کشور وجود دارد که باید برای به کارگیری ظرفیتشان در حل مشکلات کشور تمهیداتی اندیشیده شود. باید از توان فکری جوانان برای رفع معضلات کشور استفاده و رفع مشکلات و چالش های کشور را تبدیل به قانون کنیم تا استحکام حاکمیت تضمین شود.
جهانگرد ضمن لزوم پرداختن به مسائل اساسی کشور، نیازهای اساسی کشور را در چهار حوزه تقسیم‌بندی کرد و ادامه داد: باید در بخش «تامین آب شیرین» و « توجه به انرژی غیر فسیلی»، «ارتباطات و حمل و نقل بین المللی» و «ارتباطات دیتا و مبادله دیتا برای عموم مردم» اقدامات عاجلی صورت گیرد و برنامه آینده‌نگاری نیز یکی از اقدامات مفیدی است که باید به آن توجه شود.

تغییر ذهنیت اساسی‌ترین نیاز برای تحول حوزه حمل و نقل است
همچنین در ادامه این نشست، منصور معظمی رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اشاره به تولید روزانه 6 هزار خودرو در کشور، گفت: در 4 سال گذشته 900 هزار خودرو فرسوده از ناوگان خارج شده که در برابر رقم تولید خودرو در کشور این عدد بسیار ناچیز است.
وی افزود: سال 94، 970 هزار، سال 95، یک میلیون و 350 هزار خودرو تولید شد و تا پایان سال 96، یک میلیون و 600 هزار خودرو تولید می شود که این رقم بسیار بالا است و زندگی و رفت و آمد مردم در شهر را مختل کرده است که لزوم توجه به تحولات این حوزه را بیش از پیش ضروری می‌سازد.
معظمی با اشاره به تحولات حوزه صنعت خودرو در جهان، بیان کرد: صنعت خودروی جهان دگرگون شده است و ایران باید تلاش کند که از این قافله تکنولوژیک عقب نیفتد.
رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، تغییر ذهنیت را اساسی ترین نیاز برای تحول صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: چگونگی ایجاد این تحول و چگونگی اجرای آن مهم‌ترین موضوعاتی است که باید در این تغییر ذهنیت به آن فکر کنیم.
وی معتقد است که باید خواسته‌های مورد نیاز در حوزه صنعت خودرو به صورت جمعی ارائه شود و منفعت عمومی بر منفعت بنگاه ارجح شود. خرد جمعی تنها راه حل تغییر ذهنیت در صنعت خودرو خواهد بود.
معظمی همچنین ضمن تأکید بر لزوم برنامه آینده‌نگاری حوزه خودرو، آمادگی خود را به منظور مشارکت هر چه بیشتر در این طرح اعلام کرد..
ضمنا در این جلسه، «گزارش انقلاب در صنعت خودرو؛ چشم‌انداز سال 2030» از سلسله گزارش‌های آینده‌نگاری حوزه خودرو توسط دکتر محمد نقی‌زاده، دبیر برنامه ملی آینده نگاری در حوزه خودرو ارائه شد.

در پایان نیز مدعوین نظرات و پیشنهادات خود برای اجرایی شدن برنامه آینده‌نگاری علم و فناوری در حوزه حمل و نقل را بیان کردند.


١١:٤١ - 1396/06/14    /    شماره : ٢٧١٠٣    /    تعداد نمایش : ٧٩٦خروج