انرژی

دنیای امروز بیش از هر زمان دیگری در حال تغییر است و حوزه انرژی نیز از این قاعده مستثنی نیست. طی سال‌های اخیر دیدیم که چگونه نزول ناگهانی قیمت نفت می تواند تمام معادلات اقتصادی، سیاسی و صنعتی جهان را یک شبه تغییر دهد. بنابراین رصد تغییرات حال و پیش‌بینی وضعیت آینده بازار و فناوری‌های انرژی به ویژه برای کشور ما که بخش زیادی از اقتصاد آن به منابع انرژی وابسته است از اهمیتی دو چندان برخوردار است.

کمیته مدیریت طرح حوزه انرژی در راستای برنامه ملی آینده نگاری، با هدف ایجاد فرهنگ آینده‌نگر در میان سطوح مختلف جامعه و فراهم نمودن بستری برای هم‌اندیشی و تبادل آراء در خصوص روند تحولات و سناريوهاي پیش‌روی بخش انرژی در ایران و جهان فعالیت خود را آغاز نموده است. انتظار می رود با تحقق این اهداف زمینه مناسب برای پیش‌بینی تحولات آینده و شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در حوزه انرژی فراهم شود و در نتیجه آن فرآیند سیاست‌گذاری در زمینه‌های مرتبط با انرژی بهبود یابد.

تاکنون چندین جلسه کمیته مدیریت طرح در این حوزه تشکیل شده است و گزارش‌های بین‌المللی مختلفی مورد بررسی قرار گرفته‌اند که در ادامه می‌توانید به مطالعه‌ی آن‌ها بپردازید:  

              

                  پروژه هزاره و چالش‌های جهانی انرژی                                                             چشم‌انداز بین‌المللی انرژی 2016                                                                    آینده‌نگاری انرژی در جهان                                                                نقشه راه فناوری انرژی هسته‌ای 2015